ГУЖВАНА ПИТА! Прсти да излижеш! (РЕЦЕПТ)

18 септември, 20220
Screenshot_4

Ако одамна не сте направиле гужвана пита, ви препорачуваме да ја направите денес

 

Можете да послужите со јогурт.

 

СОСТОЈКИ:

  • 1 пакување кори за пита
  • 1 чаша јогурт
  • 4 јајца
  • 100 мл масло
  • 300 гр тврдо сирење
  • 1 лажичка сол
  • 1 кесичка прашок за пециво

 

Подготовка:

 

Сите состојки измешајте ги со лажица.

 

Со раце земете по малку од корите, потопете ги во претходната смеса, ставете ги во подмачкан плех правејќи ружи.

 

Се редат додека има кори и смеса. Ако има преостанат фил, прелијте го врз питата. По желба посипете со сусам. Се пече во загреана рерна на 200 C додека не добие убава златножолта боја.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit