Дали биберот и циметот помагаат при губење на тежината? НУТРИЦИОНИСТ го има одговорот!

20 септември, 20220
Screenshot_5

Тоа што летото е при крај не значи дека не треба да се грижиме за тоа што јадеме или дека не треба да слабееме ако имаме вишок килограми…

 

 

Статистиката покажува дека сѐ повеќе луѓе се одлучуваат за диета по летото, веројатно незадоволни од својот изглед на плажа, како и од желбата да не се повтори следната година. Зачините можат да ви помогнат и да ослабете, вели нутриционистката Ивана Мишиќ.

 

– Циметот го регулира нивото на шеќер во крвта, ја зголемува чувствителноста на инсулин, што помага да се зголеми центарот за ситост во вашиот мозок и го намалува нивото на холестерол. Не влијае директно на слабеењето, но доколку се консумира пред оброк, влијае на намалување на апетитот и ја намалува желбата за слатки. Овошната ужина збогатете ја со половина лажичка цимет или додајте ја во јогурт или шејк – советува Ивана Мишиќ.

 

Биберот влијае и на чувството на ситост со тоа што ги нарушува сигналите дека сме гладни…

 

– Црвениот бибер, доколку се консумира наутро, го намалува внесот на храна подоцна во текот на денот. Се смета дека ова се должи на состојката капсаицин, која е катализатор за намалување на вкупниот внес на калории и забрзување на метаболизмот. Капсаицинот делува така што ги уништува, или барем ги затапува пораките кои сигнализираат дека сте гладни. Затоа, додадете малку црвен пипер во вашиот омлет од белка – предлага нутриционистот.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit