Дали вашите раце „заспиваат“ додека спиете? Ги откриваме можните причини за трнење во рацете за време на спиењето

20 јуни, 20220
Screenshot_5

Дали вашите раце „заспиваат“ додека спиете и се грижите дали нешто не е во ред? Во повеќето случаи, веројатно само спиете со раката во погрешна положба и предизвикувате нарушување на циркулацијата, но има и некои медицински проблеми кои можат да доведат до вкочанетост на рацете.

 

 

Кога вашите раце се вкочанети додека спиете, може да почувствувате пецкање, вкочанетост и неможност да ги почувствувате едната или двете раце кога ќе се разбудите. Исто така, може да имате проблем да ја стегнете тупаницата или широко да ги отворите дланките.

 

 

Во повеќето случаи, симптомите треба брзо да поминат. Ако заспиете на рацете, може да биде корисно полека да се обидете да ја движите дланката не се врати чувството и не можете да го направите тоа побрзо. Нежно ракување и кревање може да помогне.

 

Причини за вкочанетост

Оваа состојба може да се случи кај секого на која било возраст. Кога снабдувањето со крв од вашите раце е прекинато, тоа обично се должи на стегнат нерв или слаба циркулација во оваа област. Сепак, постојат некои медицински проблеми кои можат да предизвикаат вашите раце да заспијат. Еве листа на некои од можните причини зошто вашите раце можат да заспијат додека спиете. Консултирајте се со вашиот лекар ако забележите сериозни симптоми или ако симптомите продолжат.

 

Лоша циркулација: Ова е веројатно најчеста причина зошто вашите раце можат да „заспијат“ и обично може да се олесни со промена на положбата на спиење.

Дијабетес: Дланките, рацете и нозете можат да „заспијат“ поради дијабетес, а тоа може да се случи дури и кога некој е буден и опуштен, на пример додека гледа телевизија или додека е на компјутер.

Синдром на карпелен тунел или тендинитис: Со притисок врз нервот во зглобот, овие проблеми може да предизвикаат чувство на печење во рацете и губење на осетот што може да биде поизразено рано наутро.

Артритис или операција на раце: Овие состојби може да предизвикаат иритација или оштетување на нервите.

 

За да го намалите или спречите тоа да се случи, обидете се со следниве совети:

 

  • Погрижете се вашите раце да не се под перницата или главата додека спиете.
  • Не легнувајте директно на рацете и не ја прекинувајте циркулацијата.
  • Не заспивајте со рацете во ваши раце; обидете се да не ги извртувате.
  • Држете ги рацете над срцето за да им помогнете да се „разбудат“.
  • Обидете се да пиете чај од ѓумбир, кој може да ја подобри циркулацијата.
  • Обидете се да правите вежби за зајакнување на рамената, вратот и рацете.
  • Ако имате проблеми со карпален тунел или тендинитис кои предизвикуваат вашите раце да „заспијат“ или да се чувствувате вкочанети, антиинфламаторниот лек исто така може да биде корисен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber