Докажано е дека ова овошје има НАЈМНОГУ ВИТАМИН Ц: Кожата ќе ви блеска, а помага и при слабеење!

21 ноември, 20220
37547_meizhi-lang-zhz6o4thp8k-unsplash_f

Овошјето најбогато со витамин Ц за оваа година ги надмина ацеролата, гуавата, портокалот и бобинките. Со до 5300 mg витамин Ц на 100 g, сливата Какаду е вистинско богатство. Тоа значи дека е 100 пати побогата со витамин Ц од портокалот, доаѓа од Австралија, а вкусот е сочен и малку лут.

Со силно антиоксидативно дејство, оваа храна е полна со минерали, влакна и хранливи материи. Порција какаду слива наутро кога ќе се разбудите за витамински појадок или, во случај на желба за храна, како ужина попладне во голема мера ги покрива нашите дневни потреби за витамин Ц, пишува Grazia France. Откријте ги сите нејзини придобивки за слабеење и убавина во продолжение.

Ова слатко и донекаде астрингентно овошје е одличен сојузник за слабеење и нега за сите дами кои сакаат да бидат полни со енергија, со блескав тен и во добра форма.

Кога сливата какаду се јаде сирова, во компот или се пие во сок, нема потреба да се бројат калориите, бидејќи бројките се во нејзина корист – 70 калории на 100 g (20 калории повеќе од јаболко). Ова овошје ни дава енергија во моментите на зимска релаксација, но помага и за одржување на витка и затегната линија!

За одржување на здрав тен, сливата какаду е незаменлива состојка во сите козметички етикети во моментот, кои нудат збогатени серуми и масла за затегнување на лицето, подмладување и осветлување на нашата кожа. Покрај тоа, ова овошје е ефикасна заштита од сонце. Препаратите со какаду слива содржат природни и силни антиоксиданси кои ја штитат кожата. За сите оние кои бараат чудотворна формула за спречување на првите знаци на стареење, сливата какаду е вашето овошје.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber