Докторка објаснува зошто не треба да претерувате со МАЈОНЕЗОТ: Нездрав намаз полн со маснотии

20 ноември, 20220
e9ddc299e5ac10fe4e6a41c217b5392242e31206

Понездрав е отколку што мислевте

Мајонезот за некои е омилен намаз, без кој не можат да замислат поголем дел од оброците. Иако одамна се зборува дека тоа е не толку здрава храна, многумина не се свесни што може да се случи доколку ја јадат во големи количини. Затоа докторката Нурија Дијанова објасни што може да се случи во тој случај.

Првото нешто што треба да го имате на ум е дека овој намаз е полн со маснотии – 100 грама од оваа намирница содржат и до 60 отсто масти, што би значело дека има повеќе масти од најмасната павлака.

Доколку претерате со мајонезот, докторката предупредува дека ги зголемувате шансите за холециститис и панкреатитис. Покрај тоа, може да се појави и гастритис.

Холециститисот е акутно воспаление на ѕидот на жолчното кесе, додека панкреатитисот е воспаление на панкреасот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber