ДОМАШЕН МАРМАЛАД ОД ДУЊА! Нека цела куќа ЗАМИРИСА на есен!

21 ноември, 20220
633192_dzem-od-dunja_f

Дали знаевте дека зборот „мармалад“ доаѓа од португалскиот збор за дуња „мармело“? Имено, порано се подразбирало дека мармалад се прави од дуња… Уживајте!

Состојки:

3 кг исчистени неизлупени дуњи

1 кг шеќер

4 големи кисела јаболка (грени смит)

400 мл вода

сок од два големи лимони

Подготовка:

Во тенџере се ставаат исечканите дуњи и јаболка, се додаваат шеќерот, лимоновиот сок и водата и се варат 20-30 минути, додека да омекне овошјето, па се пасира со рачен миксер. Повторно ставете ја тавата на шпорет и варете уште 10-15 минути за да се згусне мармаладот. Истурете го врелиот мармалад во топли стерилизирани тегли.

Уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber