Една од најголемите во светот: Италијанска базилика каде почиваат луѓе кои го променија светот

4 јули, 20220
62331336

Иако звучи како прилично религиозна дестинација (што секако е), Фиренца ја обожаваат и љубителите на уметноста, архитектурата и другите убавини, како што е базиликата „di Santa Croce“…

Секој кој сè уште не бил во Фиренца, треба да ја додаде Базиликата на светиот крст на листата на работи што мора да ги види таму. А оние кои веќе биле, сигурно ја виделе, се воодушевиле и со задоволство повторно ќе се сетат на неа. Иако звучи како прилично религиозна дестинација (што секако е), ја обожаваат и „сите останати“. Имено, оваа базилика е вечно почивалиште на некои од најголемите фигури на италијанската култура и уметност.

Базиликата ди Санта Кроче се наоѓа на истоимениот плоштад (Плоштад ди Санта Кроче или Пјаца ди Санта Кроче), и тешко дека можете да ја пропуштите. Нејзиниот комплекс вклучува дури 16 капели украсени со фрески и гробници. Овие капели ги граделе богати семејства, поради што многу од нив се посветени на нив. А некои веруваат дека базиликата ја изградил самиот Свети Фрањо, основачот на фрањевскиот ред.

62331334
62331335
62331336 (1)
62331337
62331338
62331339

Црквата првично била изградена во неугледен (или барем помалку угледен) дел од градот на крајот на 13 век, а во 19 век станала јавен имот по обемното реновирање. По уште еден „круг“ реновирање што започна во 2017 година, базиликата блесна во ново руво.

Денес посетителите можат да ги видат делата на скулпторот Канова, приказот на распнувањето на познатиот сликар Чимабуе, скулптурите на скулпторот Донатело, како и на Хенри Мур и многу други. Иако тука се наоѓа и саркофагот на Данте, треба да се напомене дека неговото тело не е во базиликата, иако има плоча во негово сеќавање.

И сега, најпознатото нешто внатре: Во неа се погребани италијанскиот скулптор и уметник Микеланџело, научникот Галилео Галилеј, филозофот Макијавели, поетот Уго Фосколо, композиторот Џоакино Антонио Росини и други. Токму затоа оваа базилика го носи величествениот прекар „Храмот на италијанската слава“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit