Едноставна е и ви помага да се ОПУШТИТЕ: Решете се од нервозата и стресот со помош на оваа техника!

25 ноември, 20220
shutterstock_294469049-2048x1395 (1)

Стресот стана секојдневие, а не постои човек кој не го чувствува барем повремено.

Долготрајната изложеност на стрес остава последици по телото, и психолошки и физички, и важно е да се опуштите што почесто и да научите како да го намалите стресот на минимум.

Значи, клучот е да најдете начин да се ослободите од стресот што е можно побрзо, за да немате долгорочни последици поради негрижата за вашата благосостојба. Следната техника може да ви помогне во ова.

Тоа е метод што некои го нарекуваат „кундалини“ медитација. Поентата е да ги „размрдате“ сите ваши негативни чувства од телото, и тоа буквално.

Оваа техника е забележана и во природата. Дали некогаш сте виделе животно да се стресува по нападот од друго животно или стресна ситуација? Како со тој гест да сакаат да ги истресат непријатните чувства и несреќи и да продолжат со вообичаените активности. Многу слична техника работи и кај луѓето.

Непријатните чувства можете да ги „истресете“ на следниот начин:

1. Поставете го тајмерот на една минута.

2. Бидете во стоечка положба, опуштете ги рамената и затворете ги очите.

3. Почнете да го тресете телото. Не се ограничувајте, не размислувајте како изгледате. Само опуштете се и протресете го вашето тело.

4. Правете го ова една минута, а потоа останете во иста положба уште неколку моменти со затворени очи и размислете како се чувствувате во моментов. Дали сте поопуштени?

Луѓето имале позитивни искуства со оваа техника за релаксација, па затоа ве советуваме да ја користите секогаш кога ќе се чувствувате очајно или под стрес.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber