Експертите објаснија кога витаминските суплементи можат да бидат штетни

24 јуни, 20220
Screenshot_6

Некои експерти веруваат дека витамините се корисни и помагаат да се надомести недостатокот на хранливи материи, но други тврдат дека тоа е губење пари. Иако ова не изгледа како тема за која сите ќе се согласат, некои експерти објаснуваат дека некои витамини можат да бидат штетни.

 

 

 

 

Бета каротин

Др. Тејтелбаум предупредува: „Постојат многу форми на витамин А, а на луѓето им треба урамнотежена количина од секоја од нив. Земањето големи дози на бета-каротен дневно ќе доведе до недостаток на други компоненти од семејството на витамин А и може да го зголеми ризикот од рак. ”

 

Витамин Е

„Ова е уште еден витамин кој има многу различни форми и сите тие му се потребни на телото. Ако имате премногу од една форма, тешко му е на вашето тело да најде други форми кога му требаат.

 

Ниацин

Алесијани објаснува: „Ниацинот без рецепт може да се користи за намалување на високиот холестерол и/или триглицериди. Меѓутоа, кога се користи во комбинација со статин, го зголемува ризикот од миопатија или рабдомиолиза, состојба во која одредени протеини, ензими и може да се ослободат електролити. крв од оштетените мускули, што доведува до мускулна болка и слабост. Во тешки случаи, тоа може дополнително да ги оштети бубрезите и срцето, предизвикувајќи траен инвалидитет“.

 

Ретинол

„Ова е уште една форма на витамин А“, вели др. Тејтелбаум. „За жените кои претерале со овој витамин, тој може значително да го зголеми ризикот од вродени дефекти, како и да предизвика губење на густината на коските.

 

Витамин К

„Потребен за здраво згрутчување на крвта, овој витамин се наоѓа во некои суплементи и зелен лиснат зеленчук како спанаќ, брокула, кељ итн.“, вели др. Алесијани. „Луѓето кои земаат варфарин, антикоагулант кој се користи за спречување на згрутчување на крвта, треба да одржуваат постојан внес на сите извори на витамин К. Употребата на витамин К преку додатоци или промени во внесот на зелен лиснат зеленчук може да ја намали или подобри ефикасноста на лековите и да ја зголеми ризик од згрутчување или крварење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber