ЖЕЛЕ ТОРТА: Овој десерт можат да го јадат без престан и оние кои се на диета!

16 јануари, 20220
206691_shutterstock-328187135_ls

Дали некогаш сте слушнале за здрава торта? Ние најдовме рецепт за една! Иако звучи неверојатно, всушност е можно да уживате во слатки без грижа на совест.

Многу брзо и лесно се прави, а се што ви треба е:

Сечкано овошје по желба
Боја за колачи
200 гр шеќер или засладувач
1л вода

Подготовка:

Прво подгответе го желатинот. Гранулираниот желатин се раствора во ладна вода, а кога ќе набабри се загрева на пареа.

Многу е важно при загревање на желатин неговата температура да не надминува 60 степени, бидејќи тогаш ќе ја изгуби својата желатинска структура.

Ако користите течен желатин, додадете го во водата и загрејте го, па додадете малку прехранбена боја. Кога желатинот е готов, додадете ги шеќерот и овошјето кои претходно сте ги исецкале.

Оставете да се излади на собна температура, па ставете го во фрижидер. Колачот ќе биде готов за консумација 4 часа по ставањето во фрижидер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber