Забележавте дека правосмукалката СЛАБО влече? Не мора веднаш да купувате нова, испробајте го овој ТРИК

23 јуни, 20220
usisivac

Доколку забележите дека правосмукалката слабо влече, не грижете се, има решение.

Не мора веднаш да купувате нова, бидејќи решението е повеќе од едноставно.

Исто така, не е потребно да го носите на сервис бидејќи можете сами да го поправите, важно е само да ги следите чекорите и правосмукалката ќе биде како нова.

Прво, отворете го делот од правосмукалката што ја содржи вреќата за прав. Обрнете внимание на гумата на капакот. Оваа гума треба, кога капакот е затворен, да контактира со гумата на вреќата за прав и цврсто да биде затворена.

Во овој случај, на гумата се формирале наслаги од прашина, кои на некои места се дебели и до еден милиметар.

Затоа, двете гуми не се лепат една до друга и моторот наместо да влече воздух низ цревото за вакуум, влече воздух помеѓу овие две гуми, што значително ја намалува моќта на чистење.

Слично може да се случи и со гумениот дел од вреќата за прав. Користете влажна крпа за да ги отстраните тврдите наслаги од гумата и сторете го истото на вреќата за прав.

После тоа, потребно е да се исчистат филтрите кои се валкаат по долготрајна употреба на правосмукалката. Отстранете го вшмукувачкиот филтер од куќиштето и направете го истото со филтерот што го прочистува воздухот што излегува од правосмукалката.

Двата филтри треба добро да ги протресете, а потоа да ги измиете со вода и детергент (можете да ставите нови доколку ги имате). Оставете ги добро да се исушат, па вратете ги на своето место.

Кога ќе ја вклучите правосмукалката, ќе видите дека повторно работи како нова – добро цица и не се прегрева. Ако сè уште не работи, или повикајте мајстор или време е да купите нова.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber