ЗАБОРАВЕТЕ НА КУТИИТЕ ЗА СЛАДОЛЕД! Еве како правилно да ја складирате храната!

21 септември, 20220
478087_fridge-3475996-1920_f

Веројатно некогаш сте ги чувале вашите намирници во кутија за сладолед. Научниците открија дека треба да избегнуваме такви ситуации

Речиси во секое домаќинство можете да најдете кутии за сладолед кои се користат за складирање на друга храна откако ќе се изеде сладоледот.

Сепак, кутиите за сладолед не се наменети за ова, бидејќи можат да испуштаат хемикалии како што се УВ стабилизатори, омекнувачи или други супстанции кои се наоѓаат во пластиката. Експертите тврдат дека овие опасни материи лесно може да се пренесат на храната.

Се советува кога ќе го јадете сладоледот, да ја фрлите кутијата и да не чувате друга храна во неа. Експертите тврдат дека е особено опасно ако овие пакувања ги миете со топла вода или ако ги ставите во микробранова печка.

Наместо пластика, најдобро е да користите стаклени или силиконски садови.

Силиконските садови се исто така совршен избор за чување храна во замрзнувачот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit