Запечени полнети пиперки – Нов начин на подготовка кој ќе ве воодушеви

31 јули, 20220
image_2022-07-31_095821738

Полнетите пиперки се класика која го одбележа нашето детство, а ние и денес уживаме да ги подготвуваме. Пробајте го рецептот за печени полнети пиперки. Лесни се за подготовка, а вкусот ќе ве воодушеви!

Состојки:

800 гр мешано мелено месо
1 конзерва пелат (400 g)
1 тиквичка
1/2 л густ сок од домати
сол, шеќер
рендано сирење

Подготовка:

Пиперките исчистете ги и исечете ги на половина, па ставете ги во плех. Месото измешајте го  и наполнете ги пиперките. Врз пиперките изрендајте малку сирење и покријте ги со прстени од тиквички.

Измешајте ги пелатата, солта и шеќерот и прелијте преку пиперките.

Се пече околу 2 часа на 130 степени, а потоа се зголемува температурата на 180 околу уште еден час.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit