„ЗА МАЛКУ НЕЖНОСТ НА СЕ ЌЕ СЕ СОГЛАСАМ“: Парни Валјак со емотивни зборови се простија со Аки Рахимовиќ

23 јануари, 20220
520145_111799-aki234-insider-novak-djurovic_f

Пејачот на познатата југословенска група „Парни валјак“, Аки Рахимовски, почина на 67-годишна возраст.

Тажната вест ја потврдија членовите на групата и менаџерот на Рахимовски.

Едно време, членовите на групата зборуваа за тоа како настанало името „Parni Valjak“. Хусеин Хасанефендиќ Хус, кој е и автор на голем број хитови на оваа група, откри како е формирана групата:

– Тоа е долга приказна и раскажана толку пати што не можам да ја прераскажам без повторување. Нема кратка верзија, а на долга и е потребна книга. Најмногу започна во 1975 година со средба на Бум фестивалот во Загреб, Аки со неговиот бенд, а јас со Групата 220. Набргу потоа имавме свој бенд и еве сме. Таквите имиња беа во мода во тоа време, иако сме именувани по песната „Ja sam parni valjak“, која ја напишав во Група 220, а беше првата што новиот бенд ја вежбаше и подоцна ја сними како прв сингл“ – изјави Хус .

– Мислам дека пресвртница во мојата кариера беше објавувањето на албумот „Градски приказни“ со песната „Страница од дневник“. Таа беше голем хит и одеднаш салите пееја со нас. Фантастично чувство и сигнал дека успеавте. Тоа е само вистински подвиг во опстанокот – изјави Хус пред неколку години за домашните медиуми.

Да потсетиме, на официјалната страна на групата на Фејсбук се појави објава која ја потврди тажната вест.

-За малку нежност ќе се согласам на се, за малку нежност за да заспијам. Драги пријатели, со неопислива тага во нашите срца, ве известуваме дека денес, 22.01.2022 год. Аки Рахимовски засекогаш заспа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber