Зелените престолнини на Словенија: Новата туристичка патека која го спојува најубавото од земјата

24 мај, 20220
62135230-ljubljana-slovenija

Како Словенците навистина се грижат за природните убавини и одржливост ни е се појасно и појасно во последните години, а со новата туристичка патека решија на туристите, но и на своите жители да им го понудат најдоброто од земјата.

Еколошкиот одмор е хит во светот – како што треба да биде. Ако сакаме да ја спасиме планетата, но сепак да уживаме во радостите на патувањето, еко-туризмот е вистинскиот пат. А од зелените туристички дестинации низ светот, Словенија може да се смета за еден од лидерите. Оваа земја брзо станува позната како еден од лидерите во одржливоста на континентот.

Според timeout.com, една од најновите еколошки свесни иницијативи во земјата е „Патот до зелените престолнини на Словенија“, односно патеката што ги поврзува трите „регионални центри“ на земјата: Љубљана, Кочевје и Бела Краина. Иако рутата беше лансирана во октомври 2020 година, поради пандемијата, веројатно првата вистинска можност да ја посетат повеќето меѓународни патници е дури сега.

Љубљана е главен град на Словенија. Космополитски и зелен, пријатно за посета и прошетка, но и дом на природниот парк Љубљански мочуришта, најголемото мочуриште во земјата.

Кочевје се смета за словенечка „престолнина на природата“. Самиот град се наоѓа во срцето на недопрена шумска површина, додека во поширокото подрачје се наоѓа прашума од букова шума Крокар под заштита на УНЕСКО. Тоа е одлична област за авантуристи кои можат да истражуваат „чиста“ природа – а можеби дури и да забележат некои мечки.

Последната станица, Бела Краина, е таканаречената словенечка „културна престолнина“. Позната е како срцето на словенечката кујна, а има многу лозја. Сите дестинации на патеката Зелени престолнини добија сертификати за одржливост, што значи дека ги исполнуваат високите стандарди за развој на туризмот на одржлив начин.

Но, кој е најдобриот начин да се патува по Зелената рута? Со воз! Целата рута е покриена со железнички линии, што гарантира дека ќе избегнете труење на околината, што е неизбежно доколку не поседувате електричен автомобил. Туристите се исто така добредојдени да ја поминат рутата со велосипед – иако, предупредуваме, некои од етапите се прилично долги.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber