Знаете ли што е Ruska? Финскиот трик за уживање во есента за кој не мора да платите ни денар

4 октомври, 20220
62391029 (1)

Финците сакаат да поминуваат време во природа, без оглед на температурата, временските услови и врнежите. Дали сакате да пливате? Скијање? Дали сте љубител на лов и риболов? Или уживате да собирате шумски печурки и бобинки? Во оваа нордиска земја ќе најдете можност за некоја интересна активност на отворено во секоја сезона.

Во почетокот на есента има ruska. Ruska е финскиот збор за есенски лисја, но и процес на трансформација на зеленилото во различни нијанси на црвена, жолта, виолетова и кафена.

Постојат два вида на руски – puuruska и maаruska . На фински, puu значи дрвја, така што puuruska се однесува на промена на бојата на лисјата на дрвјата. Бидејќи maа на фински значи земја, maаruska ги опфаќа неверојатните промени на грмушките и различните растенија во есен.

За да уживате во спектакуларните сцени на есенската облека, не треба да потрошите ниту денар. Доволно е да се прошетате во првата шума и да уживате во околината. Во Финска тоа задоволство е уште поголемо бидејќи руска трае само неколку недели. Идиличниот колоритен пејсаж – особено на северот од земјата – наскоро ќе биде покриен со снежна покривка. Затоа Финците уживаат во руска максимално додека можат.

Овој природен феномен може да се ужива низ целата земја, особено на северот на земјата во Лапонија, која стана стандардна дестинација за одмор за Финците во раната есен. Обично тоа е активен одмор исполнет со пешачење, планинарење, велосипедизам и кану во прекрасните есенски предели.

Згора на тоа, многумина тврдат дека есента во финска Лапонија е идеално време да се види поларната светлина, бидејќи небото е почисто во овој период од годината. Локалните жители се облекуваат во слоеви, подготвуваат топол пијалок и заминуваат во дивината за да уживаат во мирот, тишината и неверојатната игра на светлината на небото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber