ЗОШТО ЕДЕН ПАРФЕМ МИРИСА РАЗЛИЧНО НА ВАС И ВАШАТА ДРУГАРКА? Одредени ноти ѝ прилегаат на мрсна, а други на сува кожа

21 септември, 20220
parfem_221862415

Веројатно веќе знаете дека парфемот мириса поинаку на тестерите за хартија во продавниците отколку на вашата кожа. Затоа секогаш е неопходно да се проба пред да се купи. Можеби сте забележале дека парфемот прекрасно мириса на вашиот пријател или колега, но не и на вас.

Па, дали некогаш сте се запрашале зошто одреден парфем не ве сака? Зборувајќи за Byrdie, експертот за парфеми Мајкл Донован откри дека одредени типови на кожа имаат различни карактеристики кога станува збор за мирисот. Иако не постои научно истражување за тоа зошто одреден мирис различно реагира на секоја личност, тој ги собрал своите набљудувања во текот на децениското искуство во работењето со парфимери и клиенти.

„Интересно, забележав дека и луѓето со различна боја на коса различно носат мириси. Мој совет? Секогаш тестирајте како мирисот реагира на вашата кожа пред да платите за него“, објасни Донован.

Па, зошто парфемот мириса различно кај сите? „РН рамнотежата на кожата варира од личност до личност, што може да го промени мирисот на парфемот“, вели Донован. Користете гел за туширање дизајниран за чувствителна кожа за да ви помогне да ја одржите вашата pH под контрола.

Дури и вашата исхрана и хормоните можат да влијаат на вашиот мирис. Имено, кога нивото на естроген ќе падне, побрзо ќе се загревате и малку повеќе ќе се потите, што пак ќе влијае на вашиот парфем. Една студија покажа дека луѓето ги привлекуваат мириси кои одговараат на нивниот природен мирис на телото.

Ако имате „нормален“ тип на кожа (не сува или мрсна), повеќето парфеми ќе мирисаат на вас како на тестерите на продавниците, но треба да знаете дека вашата pH вредност, флуктуирачките хормони и исхраната може да влијаат на аромата во текот на месецот.

 Klasični mirisi

Мрсна кожа

Повеќето парфеми се направени од состојки кои ги привлекува маслото. „Ако имате мрсна кожа, горните ноти на парфемот ќе се задржат подолго, но исто така може да надвладеат одредени елементи на парфемот. Според моето искуство, слатките ноти можат да бидат премногу силни на мрсна кожа. Овошните ноти, од друга страна ( особено цитрус), може да биде неверојатен. Нотите кои едноставно би исчезнале на сува кожа можат да бидат убави на мрсна кожа“, објасни Донован.

Значи, мрсната кожа ги нагласува мирисите. Скромните и дискретни мириси можат да се трансформираат во нешто прекрасно. Сепак, треба да бидете внимателни; одредени елементи може да се пренагласат и да го нарушат балансот на парфемот.

Сува кожа

Сувата кожа бара посилни мириси со силна основа за задржување на мирисот. „Ориенталот и шипресот делуваат добро, како и зачините и посилните цветови како туберозата. Деликатните мириси ќе испарат, па ви треба нешто посилно“, советува Донован.

Ако сакате парфемот да трае подолго на кожата, нанесете лосион или масло без мирис пред да го испрскате парфемот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit