Идила во Швајцарија: Пикник во подножјето на алпски дворец покрај езеро кој ќе го паметите засекогаш

25 јуни, 20220
62325818

Доколку барате швајцарска идила, тивко место во природа кое обезбедува доволно материјал за совршени фотографии, а сепак е во добра позиција доколку сакате малку повеќе содржина, упатете се кон замокот Мегенхорн. Се наоѓа недалеку од градот и истоименото езеро Луцерн, а погледот пука кон врвовите на Алпите.

Замокот е изграден во втората половина на 19 век и е придружен со неоготска капела, фарма и голем парк. Со текот на времето околу него се засадени лозја кои заедно со целиот комплекс прават совршена разгледница и симбол на овој регион.

На прв поглед веќе е јасно зошто посетителите се толку привлечени од овој замок. Неговата класична архитектура и чудесниот изглед во швајцарското зеленило покрај езерото и Алпите се доволна причина да ги посетите дури и ако не влезете во замокот. И за среќа, постои и оваа опција – туристичка обиколка на замокот при која ќе откриете интересни работи од неговото минато.

На ливадата што се протега под неа, често може да се забележат локални гости, семејството и пријателите, кои доаѓаат овде на пикник, а во близина е мал селски имот со домашни животни, кој секогаш е забавна опција доколку патувате со деца.

Денес во замокот е можно да се организираат деловни состаноци, свадби и прослави од различни видови. И задолжително застанете кај романтичниот град Луцерн на истоименото езеро, кое, инаку, е четврто по големина во Швајцарија. Овде ќе го најдете најстариот дрвен покриен мост во Европа, Водената кула, и т.н. Златна кружна рута која вклучува патување со брод, воз и гондола.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit