Избегнувајте козметика СО СИЛНИ МИРИСИ: Пронајдете ја оваа ОЗНАКА и ако ја видите, НЕ ГИ КУПУВАЈТЕ производите!

15 мај, 20220
24532_kalos-skincare-jqo-ibidb10-unsplash_f

Мирисите се користат за да се даде пријатна арома на козметиката или, обратно, да се прикрие непријатниот мирис на активните состојки (не секој мириса на рози). Сепак, не сите од нив се добри за кожата. Повеќето од овие мириси можат да предизвикаат алергиска реакција и воспаление, а со продолжена употреба и посериозни последици.

Некои компоненти на мирисот делуваат како темпирана бомба: очигледно, тие не влијаат толку очигледно на нашата кожа, туку штетните материи што ги тераат да се акумулираат во длабоките слоеви на епителот, што доведува до нарушување на производството на колаген и намалена способност за регенерација. Тоа предизвикува нашата кожа да стане сува, да ја губи својата еластичност и да добива предвремени брчки.

Мирисите можат да бидат природни и синтетички, а двата вида се опасни за кожата. Етеричните масла се користат како природни мириси и можат да предизвикаат иритација и тешки алергиски реакции. Тие можат да се најдат во составот според ознаката INCI, која се наоѓа во загради по латинското име на маслото. Ова е меѓународна номенклатура која укажува на потенцијалната опасност од производите за лицата со алергии.

Синтетичките мириси се идентични со природните мириси и исто така немаат најповолен ефект врз состојбата на кожата. Некои од нив се дури и забранети за употреба во некои европски земји, бидејќи можат да предизвикаат силна алергиска реакција. Тие можат да се најдат во козметиката под следните имиња: изоеугенол, гераниол, мајантол, еугенол, кумарин, цитронелол и цинамал. Ако едно од овие имиња се појави во составот, подобро е да побарате друг производ за подоцна да нема непријатни изненадувања.

Производителите често избегнуваат да спомнуваат одредени имиња во составот на производите, користејќи нејасни формулации како што се мириси и парфеми. Само мирисањето на производот не е тест: како што некои активни состојки кои се добри за вашата кожа можат да имаат многу пријатен мирис, синтетичките мириси, напротив, можат да го навлажнат, така што производот не мириса на ништо. Патем, не треба да се водите од натписот „без мирис“, законски е дозволено да се пишува на кое било пакување од која било содржина, па затоа е подобро да се провери составот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber