ИМАТЕ ТЕМНИ КРУГОВИ ОКОЛУ ОЧИТЕ? Експертите откриваат зошто тоа се случува

25 ноември, 20220
528305_xstock-photo-young-woman-with-ice-cube-on-light-background-skin-care-1324463249_f

Темните кругови околу очите не се предизвикани само од замор. Специјалисти од клиниката Мејо велат дека може да бидат предизвикани и од алергии

Кожата околу очите е потенка отколку на другите делови од телото, што го отежнува телото да ја „маскира“ алергиската реакција.

– Имунолошкиот систем произведува хистамини како одговор на алергиските реакции, што предизвикува проширување на крвните садови. Освен тоа, гребењето и триењето на очите придонесува за отекување на кожата. Затоа, зголемен проток на крв и воспаление поради алергии може да предизвикаат темни кругови околу очите – велат експертите.

Една од најчестите причини за темните кругови е назалната конгестија.

– Кога вашиот нос е блокиран, вените што ги поврзуваат очите и носот стануваат пошироки и потемни. Во тој случај, обидете се да вдишете солена вода и таа треба да ги намали темните кругови околу очите и да ви го отпушти носот, советуваат експертите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş