Има ли смисла? Метрополата која некогаш се викала БАТМАНИЈА го носела името по познат премиер!

25 септември, 20220
62383340

Batmania е термин кој е создаден во раните 1960-ти по познатата Beatlemania која го зафати светот. Тоа беше начин да се опише трансот во кој половина свет се заљуби во Битлси, т.е. Бетмен. Барем така е запишано во историјата.

Сепак, помалку е познато дека и Батманија беше име на огромен град – колку и да звучи лудо. И не мислиме на фиктивен град од книги или филмови. Тој е втор по големина град во Австралија и главен град на нејзината држава Викторија.

Верувале или не, Мелбурн порано се викаше Батманија. Еден од нејзините основачи, Џон Бетмен, придонел за сè. Бетмен бил австралиски претприемач и истражувач кој испловил да ја истражи областа Порт Филип Беј. Кога стигнал таму, купил 500.000 хектари земја од локалното племе на кое основал нова колонија.

Тој беше убеден дека локацијата на северниот брег на реката Јара ќе биде совршена локација за селото, а настаните што следеа ги надминаа неговите очекувања. За само една година ова „село“ е прогласено за административен главен град на овој округ, а целата населба го добила името Батманија.

Го носела името Батманија од 1835 до 1837 година, додека колонијата не го добила името Викторија, по англиската кралица Викторија. Градот тогаш бил наречен Мелбурн, по Вилијам Ламб, втор виконт Мелбурн. Вилијам бил советник и премиер на кралицата, запаметен во историјата како човек без искуство во решавање на домашни проблеми или водење војни. Покрај тоа, тој бил вмешан во неколку политички скандали, но тоа очигледно не било проблем кога градот требаше да го носи неговото име.

Па, иако Батманија не беше инспирирана од Бетмен што го познаваме денес, многу Австралијци кои се свесни за овој факт жалат што името Батманија не останало. Мислат дека тоа би било добро маркетиншко средство, а во секој случај би го носело името на човек кој… па, знаел што прави.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber