ИСКУСНИТЕ ДОМАЌИНКИ ОТКРИВААТ ТРИК КОЈ ВРЕДИ ЗЛАТО Еве како ќе знаете дали јаболката се прскани

3 август, 20220
Screenshot 2022-08-03 133545

Можеме да јадеме јаболка во разни пити, колачи или како ужина, но мора да препознаеме кои се прскани, а кои не

Луѓето кои живеат во градовите обично не можат да набават непрскани јаболка.

Од друга страна, јаболката што ги купуваме во продавниците често се обложени со слој восок.

Производителите го прават тоа за да може овошјето да се користи подолго, но многу луѓе се воодушевени од количината на восок што се наоѓа на јаболката, особено ако се земе предвид дека повеќето од нив не се ни свесни за овој начин на зачувување на овошјето за време на складирањето.

За да го проверите квалитетот на јаболката што ќе ги купите, применете едноставен трик – прелијте неколку јаболка со многу врела вода.

Оставете ги да отстојат – ако се покриени со восок, тоа ќе се покаже на нивната површина, во вид на бели дамки.

За да го отстраните восокот, потребни ви се сода бикарбона, сок од лимон и млака вода.

Измешајте ги состојките, а потоа натопете четка за заби во смесата и добро истријте ги јаболката.

На овој начин гарантирано ќе ги отстраните сите отрови и нечистотии, па слободно може да ги јадете јаболката нелупени, бидејќи токму во нивната кожа се наоѓаат голем број на витамини и минерали.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit