И метрополите можат да бидат зелени: Лондон доби титула на град-национален парк

19 август, 20220
62358840

Покрај тоа што е светски познат главен град, Лондон неодамна стана и првиот град во светот со титула град-национален парк. Оваа одлука беше донесена во летото 2019 година, а беше придружена со голема прослава и фестивал кој траеше осум дена.

Кампањата да се направи Лондон еден вид урбан национален парк беше покрената со цел градот да биде позелен, поздрав и попријатен за живеење за неговите жители. Иницијативата за пофалба беше веднаш прифатена од шкотскиот град Глазгов, а до 2025 година уште 25 градови ќе ја добијат оваа титула.

Лондон е веќе познат како густо населен град со речиси 10 милиони жители. Сепак, не е толку познат по зеленилото, иако го има во завидни количини. Заедно со зеленилото на парковите и шумите доаѓаат и голем број на животински жители, па во Лондон живеат дури 15.000 видови лилјаци.

Градот може да се пофали со фактот дека има дрвја колку што има жители, а речиси половина од површината на градот ја сочинуваат зелени или сини површини – односно паркови, шуми, реки, потоци… Лондончани се среќни да сторат сé за да се прилагодат на природата или барем помалку да ѝ наштетат.

Популарни се одгледувањето зеленчук и овошје во градините и јавните површини, покривањето на ѕидовите на зградите и куќите со бршлен или растенија за качување, па дури и мали детали како што се дупки во оградите за да можат ежовите да шетаат низ градот.

Еве доказ дека и големите, преполни градови сепак можат да се движат во позелена насока. Токму таквите градови имаат зелени оази и привлекуваат луѓе – само обидете се да го замислите Њујорк без Централ парк. Тоа би бил бетонски хаос во кој не би било пријатно да се живее. Јапонските студии покажаа дека престојот во природа барем неколку часа неделно има позитивно влијание врз човечкото тело, нарекувајќи го овој зелен третман „шумско капење“.

Останува да видиме кој друг ќе се врти во насока на град-национален парк во иднина. Многумина веруваат дека тоа треба (и лесно би можело) да бидат места како Богота, Сиетл и слични големи градови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit