Каква оаза! Лековитото езеро околу кое никнало село „со 5 ѕвезди“

25 ноември, 20220
62174171-huacachina-peru (2)

Huacachina е оаза во пустината во јужниот дел на Перу, десет минути од градот Ика и пет часа од главниот град Лима. Тоа е село изградено околу природно езеро, кое е опкружено со палми и монументални песочни дини.

Во 1940-тите, таа стана популарна спа дестинација за богатите Перуанци кои бараа ослободување од ревматизам, артритис, астма и бронхитис. Имено, локалната легенда вели дека езерото има лековита моќ и дека решава разни видови болести на оние кои се капат во него.

Во педесеттите години на минатиот век, туристичката привлечност на Хуакачина почна да се намалува и таа беше напуштена со децении. Работите почнаа да се менуваат на подобро на крајот на милениумот, кога разни инвеститори почнаа да нудат можност да се види од возила ова чудо во пустината.

Со текот на времето, таму се изградени ресторани кои нудат сè, од класична перуанска кујна до италијански пици. Покрај возењето buggies и quads, тука можете да пробате и сурфање на песок или да направите спектакуларни фотографии пред прекрасните песочни дини. Токму затоа Хуакачина денес ја посетуваат луѓе од сите генерации.

Погледнете ја нашата фотогалерија и видете дел од нејзиниот шарм.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber