Како вашите фармерки подолго да траат: Спречете избледување и кинење

23 септември, 20220
shutterstock1422995738-830x0

Фармерките можат да траат многу подолго ако внимавате што правите со нив. Тоа е многу важно за многумина, бидејќи совршениот крој што најмногу одговара често не е лесно да се најде.

Еве неколку совети за тоа што да престанете да правите и како да го продолжите векот на вашите омилени фармерки.

Внесување во џеб се и сешто

Џебовите се дизајнирани да држат нешто мало, како марамче или пари. Но, многумина ги гледаат како замена за чанти, па во нив ставаат разни работи – мобилни телефони, клучеви, кармин, цигари, запалки… На овој начин освен што ќе ја изгубат формата, вашите џебови толку многу ќе се истрошат во некои места на кои ќе се појават дупки кои ќе стануваат се поголеми и поголеми.

Пречесто миење

Колку повеќе ги перете фармерките, толку повеќе тие избледуваат и материјалот станува потенок, а со тоа и повеќе склон кон кинење, особено на деловите кои се под одреден напор – на пр. на колената или задникот. Најдобро е да ги миете на секои две или три недели, се разбира доколку не се видно валкани.

А што се однесува до мирисот, можете да ги освежите така што ќе ги ставите во замрзнувач неколку часа.

Температурата на перење е превисока

Многу луѓе ги перат фармерките на максимална температура, што не е добро за нивната долговечност. Високата температура ја уништува структурата на влакната и фармерките стануваат посклони кон пукање и промена на формата.

Ако сакате долго време да изгледаат како нови, измијте ги на пониска температура и оставете го циклусот на центрифугирање побавно. Користете детергент за обоени ткаенини. Идеално, измијте ги рачно.

Воздржете се од ставање фармерки во машина за сушење или на директна сончева светлина за време на потоплите денови. Високата температура ќе ги уништи, и структурата на материјалот и бојата. Наместо тоа, исушете ги полека на собна температура. Исто така, штипките ставете ги на ременот, никогаш на нозете.

Агресивно триење на дамки

Ова е голема грешка, бидејќи на местата на триење, покрај дамката, ќе исчезне и бојата. Наместо тоа, нежно отстранете ги дамките – со посебен производ или домашна смеса. На пример, посипете бебешка пудра на мрсни дамки и оставете ја неколку часа да го впие маслото. Или, нежно тапкајте ја дамката со мешавина од сол и вода.

Детергентот за миење садови помага и при маснотии и други дамки. Ставете малку производ директно на дамката, нежно втријте го во ткаенината, оставете го десет минути и измијте го.

Не ги закачувајте на закачалка

Доколку сакате да ја задржат формата, по миењето и сушењето, превиткајте ги и ставете ги во плакарот. Избегнувајте да ги ставате на закачалка бидејќи сопствената тежина во комбинација со гравитацијата ќе ги истегне, односно ќе им ја промени формата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit