Како да го подобрите сексуалниот живот со партнерот кога сакате различни работи во креветот!?

11 мај, 20220
144956109627a2520e92a4237321842_640

Психолог предлага две решенија за парови чие либидо не е „исполнето“.

Ако сексуалниот однос со вашиот партнер е намален во последните месеци или години, не сте сами. Според една студија која го испитувала сексуалното однесување на 1.559 возрасни, речиси половина од нив изјавиле дека имале многу помалку секс од почетокот на пандемијата.

Дали мислите дека вашата врска заостанува во оваа област поради промените во нашето расположение и разликите што може да ги има нивото на вашето либидо со либидото на партнерот? Не грижете се, може да има решение.

Сексуалниот психолог и истражувач Џастин Лемилер предлага два начини за справување со ситуацијата, па дури и ги повикува паровите да не заобиколуваат дел од сексуалната интимност додека не се „повторно на исто ниво“. Наместо тоа, тој им сугерира на партнерите чие либидо „минува низ криза“ да ја подобрат меѓусебната комуникација и да се обидат да имаат планиран секс.

Бидете јасни со вашите потреби и желби

Кога партнерот во врската не е расположен за секс како неговата партнерка, тој може да се чувствува вознемирено. Доколку тоа се случи, шансите за интимен однос се сведени на минимум и на парот особено ќе му биде тешко да го реши проблемот. Од таа причина тој предлага прашањето за ниското либидо да го гледаме во целина како пар, а не како индивидуално прашање, пишува „Женски.магазин“.

Разговарајте со вашиот партнер за факторите кои можат да влијаат на вашиот сексуален живот и желба. Стресот на работа, семејните проблеми и обврски, анксиозноста и здравствените проблеми се дел од факторите кои го спречуваат човекот да се опушти во спалната соба.

Во исто време, покрај тоа што ве оддалечува од интензивното сексуално расположение, психологот предлага да зборувате и за она што ве прави да се чувствувате убаво кога еротски уживате со партнерот. „Нормално е да не сакате да имате секс кога врската не ги задоволува вашите потреби и желби. Но, ако го подобрите квалитетот на сексот што го имате, со комуникацијата на вашите потреби ќе ја подобрите и фреквенцијата што ја сакате“, истакнува психологот.

Заменете го спонтаниот со закажан секс

Можеби звучи како оксиморон бидејќи никој не може да вгради програма во своите желби, но психолог верува дека сексот заснован на програма може да има многу позитивно влијание врз паровите.

„Кога сексот е закажан, можеме да го планираме остатокот од денот околу него, па ќе имаме многу помалку фактори кои ќе ни го одвлечат вниманието или ќе не прекинат. Освен тоа, планирањето му овозможува на парот подобро да се подготви, додека ова очекување ја зајакнува желбата за секс“, заклучува Лемилер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber