Како се кампувало во минатото? 10 сцени кои будат спомени, но и насмевки на оние кои паметат какво било искуството да се кампува пред неколку децении

6 јули, 20220
62335322

Пред 30 или повеќе години, луѓето одеа на кампување со автомобил, во кој, со некоја невидлива сила, ќе се натрупаа толку многу работи што на крајот немаше да собере ниту лименка месо за појадок, а потоа се движеа кон море и често застануваа, за да не се прегрее автомобилот.

Во 1934 година Југославија го добила својот прв неофицијален натуристички камп на островот Раб, а во 1953 година имало 18 кампови, од кои половина биле во Хрватска, а повеќето гости биле домашни туристи. Осумдесетите го доживеаја златното доба на кампувањето, а Истра беше најпопуларна дестинација.

Но, луѓето порано одеа на одмори во природа; во 19 век, за Британците, кампувањето значело евтини социјални патувања. За татко на модерното кампување се смета Британецот Томас Хирам Холдинг, кој го напишал првиот прирачник за кампери, The Camper’s Handbook, уште во 1908 година.

Кампувањето го воодушевило уште кога бил момче, кога патувал нешто помалку од две илјади километри низ американските прерии во количка со волови со околу триста колонисти. Со неколку ентузијасти, тој основал група која служела како основа за непрофитни камперски организации во Велика Британија.

Трендот на одмори во природа продолжи да расте, што го поттикна основањето на првата меѓународна организација за кампување, Fédération Internationale de Camping, Caravanning et de Autocaravaning, која ја промовира слободата на кампување.

Останатото е историја, а погледнете како некогаш изгледало лежењето во природа со звуците на штурците во галеријата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit