КАКО ЦРВЕНАТА БОЈА ЗА КОСА ДА ПОТРАЕ ПОДОЛГО: 7 совети за нега со кои ќе ја одржите во живот

21 септември, 20220
Jessica-Chastain

Меѓу сите нијанси на боја на коса, црвената е апсолутно од најсложените за одржување. Имено, молекулите на црвената боја се поголеми од молекулите на другите бои, што им го отежнува навлегувањето во самата коса, а штом ќе ја постигнете саканата нијанса, таа многу брзо ќе се измие и избледи. Ако сонувате за боја како онаа на Ема Стоун, Ејми Адамс, Џејн Леви или Кристина Хендрикс (ниту една од нив, btw, не е природна црвенокоса), еве како да ја задржите што подолго!

1. Не мијте ја косата најмалку 48 часа по фарбањето. Обично се препорачува да не се мие косата 24 часа по фарбањето, но со црвена коса важно е да се остави уште подолго.

2. Измијте ја бојата со ладна вода. За време на првото миење по боењето, исплакнете ја косата со ладна вода за да задржи што повеќе боја, бидејќи топлата вода побрзо ја измива бојата.

3. Користете шампони без сулфати. Секој шампон кој многу пени благодарение на сулфатите е создаден за да се ослободи од нечистотиите и маснотиите што е можно поефикасно, но исто така успешно ја отстранува и вашата боја. Изберете шампони и регенератори без сулфати и генерално бирајте ги оние што минимално пенат.

4. Избегнувајте вода. Знаеме дека звучи поразително, но едно истражување откри дека само водата е доволна за да се измие дури 80% од бојата. Затоа избегнувајте базени, плажа, како и пречесто миење на косата, особено кога имате свежо фарбана коса.

5. Избегнувајте го сонцето. Долготрајната изложеност на сончева светлина може да ја уништи најубавата боја внимателно креирана од врвните фризери. Ако можете, избегнувајте го сонцето, задолжително нанесете спреј за заштита од сонце и носете капи и капи секогаш кога имате можност.

6. Пробајте сув шампон. Веќе споменавме избегнување вода, а тоа вклучува и пречесто миење. Но, еве една тајна – зависниците од боја на коса не ја мијат косата секој ден. Всушност, некои ја мијат на секои 4-7 дена, во зависност од тоа колку брзо ќе се измрси. А за тие денови помеѓу миење, сувиот шампон е одлично решение.

7. Обидете се со производи за обновување на бојата. Асортиманот на производи е навистина широк – од пени, шампони во боја до маски кои ја враќаат бојата и истовремено ја негуваат косата. Иако ефектот не е ист како кога сте свежо обоени, значително ја подобрува ситуацијата во сите оние денови кога е рано повторно да се фарбате, а бојата едноставно не е толку привлечна како порано.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit