Келнерите откриваат: Три работи кои не треба да ги правите во ресторан!

22 септември, 20220
restoran-2048x1365

Кога одите во ресторан, постојат правила на однесување кои треба да ги почитувате.

Келнерите откриле дека има луѓе кои не внимаваат на бонтонот, па често ги вознемируваат другите гости.

Покрај тоа, повеќето луѓе не ги мијат рацете пред јадење.

Првото нешто што не треба да го правите

Навредувањето на келнерите и гласните коментари се само дел од листата на најнецивилизирано однесување на гостите. Некои знаат отворено да навредуваат, да го напаѓаат персоналот, да создаваат сцени, да се тепаат, да ги вознемируваат другите гости. Секако, избегнувајте го сето тоа во широк лак.

Има и такви кои гласно го дуваат носот (некои тоа го прават и со салфетки за ресторани). На овој начин им ја расипуваат трпезата на сите гости – а тоалетот е речиси на дофат. Зборувањето гласно на телефон е исто така многу непримерно, особено кога станува збор за некои приватни работи или, во најлош случај, здравствени проблеми. Ако треба да се јавите, зборувајте тивко или, во најдобар случај, напуштете го ресторанот. Исто така, постојаното пишување на телефон, ако го имате вклучено тонот на копчињата, може да биде иритирачко.

Жалби

Гласно викање на келнерот дека храната не е добра или повикување на главниот готвач со погрдни имиња, исто така припаѓа на најголемата некултура. И враќањето на храната не е многу културно. Ако нешто не ви се допаѓа, сменете го ресторанот. Тоа е поголема казна за сопствениците. Исто така, уште полошо е кога се жалите на храната, а сте го изеле последното парче од неа.

Деца

Кога ги носите децата во ресторан, тие исто така мора да прифатат одредени правила на однесување. Речиси исто како и кај возрасните. Без викање, фрлање храна, хистерии.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit