Контроверзна тема – Колку паузата во врската е добра работа?

4 август, 20220
shutterstock_1257102619-min

Паузирањето од вашата врска можеби звучи примамливо, но колку е тоа добро? Врските може да бидат тешки. Се појавуваат конфликти и предизвици, разликата во мислењето помеѓу вас и вашиот партнер создава тензија, а потоа мислите дека сте подготвени да одморите и да поминете некое време разделени.

Иако одењето на „пауза“ може да изгледа како најдобра опција за вас и вашиот партнер кога врската ќе стане непријатна, тоа е всушност една од најлошите работи.

Работата со прекините на врската е тоа што тие дејствуваат како еден вид привремен фластер. Тие даваат можност вие и вашиот партнер моментално да избегате од дилемата што ве натера да поминeте време разделени, но не успеваат да ја решат дилемата или потенцијално да ја совладаат.

Кога прекинот на врската ќе заврши и вие и вашиот партнер сте повторно заедно, проблемот е сè уште таму, останува во позадина, чекајќи повторно да ја крене својата „грда глава“ во иднина.

Веднаш да се соочите со проблемот е далеку подобар начин за решавање на конфликтот во врската, наместо да го избегнете со помош на пауза. Колку и да изгледа привлечно привремениот прекин во вашата врска, тоа навистина може да биде најдеструктивното нешто што некогаш се случило во врската што ја имате со партнерот.

Преземањето паузи може да доведе до нарушување на довербата, погрешна комуникација, па дури и да доведе до трајно раскинување.

Ако вие и вашиот партнер правите чести паузи и имате потешкотии да го решите првобитното прашање што ја поттикнало паузата, можеби двајцата треба да размислите зошто комуникацијата станала инфериорна по разделбата.

Ако ви стане очигледно дека двајцата сте се потпирале на паузи за да се обидете да избегнете да го решите проблемот, тоа може да биде знак дека треба сериозно да ја погледнете состојбата на вашата врска и да одредите дали има или нема потенцијал за подобрување.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit