КРЦКАВИ поховани КРИЛЦА со ПАРМЕЗАН! Има ли нешто повкусно? (РЕЦЕПТ)

20 септември, 20220
Screenshot_3

За овој рецепт за пржени пилешки крилца не се потребни посебни состојки, но ви препорачуваме при рака да имате корнфлекс и пармезан… Уживајте!

 

 

 

Состојки:

 

  • половина чаша презла
  • 1/3 чаша корнфлекс
  • четвртина чаша пармезан
  • поголемо јајце
  • 800 гр крилца
  • сол, бибер, масло, зачини по желба

 

 

Подготовка:

 

Измешајте ги лебните трошки, искршените корнфлекс, пармезанот, солта и биберот и зачините по желба. Јајцето се мати со малку сол. Измијте ги и исушете ги пилешките крилца, па валкајте ги прво во јајца, а потоа во смесата со презла. Се редат во плех обложен со хартија за печење, се попрскува со малку масло и се пече во рерна на 200 степени околу 30-35 минути. Послужете додека е топло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit