ЛАДЕН ТУШ ЗА ХАРИ И МЕГАН – НЕ СЕ ДОБРЕДОЈДЕНИ ВО ПАЛАТА! Одземена им е поканата за важниот ПРИЕМ пред погребот на кралицата!

17 септември, 20220
Screenshot_11

Меган Маркл и принцот Хари наводно се „непоканети“ на државниот прием организиран утре од кралот Чарлс.

 

 

 

Се вели дека војводата и војвотката од Сасекс добиле покана за голем настан во Бакингемската палата претходно оваа недела.

 

Собирот, на кој ќе се соберат странски ВИП личности во пресрет на погребот на Нејзиното Височество, се очекува да биде најголемиот меѓу светските лидери во модерната историја. Но, официјални лица од палатата инсистираа дека тоа е само за кралските членови – а помошниците инсистираат дека Меган и Хари веројатно нема да присуствуваат, пишува Телеграф.

 

Над 500 шефови на држави и достоинственици се поканети на ВИП приемот организиран од кралот Чарлс. Кодот на облекување за настанот, кој ќе се одржи во галеријата на слики и државните соби на палатата, се салонски костуми, додека кралското семејство е во жалост.

 

Конфузијата околу тоа дали Сасексите ќе бидат таму се навестува и околу забраната на Хари да носи униформа претходно оваа недела. Првично било разбрано дека на војводата ќе му биде забрането да ги носи неговите воени бои на бдеењето што го одржаа внуците на кралицата. Но, во потег за кој подоцна рече дека е „еднократен“, војводата доби специјална дозвола да ја носи униформата на 15 минути во Вестминстерската сала – исто како и принцот Ендру минатата ноќ.

 

Меган и Хари ќе патуваат одделно на погребот на кралицата во понеделник.

 

Кралот Чарлс повторно ќе го води своето семејство во маршот зад ковчегот на Нејзиното височество кога ќе биде преместен од Вестминстерската сала во Вестминстерската опатија. Тој и неговите браќа и сестри ќе бидат опкружени со внуците на кралицата Питер Филипс, војводата од Сасекс и принцот од Велс во знак на единство. Во автомобилот позади ќе ги следат Меган Маркл и Софи Весекс.

 

Глобалните лидери треба да пристигнат во Лондон овој викенд и се очекува да ѝ оддадат почит на кралицата Елизабета со посета на Вестминстерската сала. Се очекува да присуствуваат американскиот претседател Џо Бајден, францускиот Емануел Макрон, кинескиот потпретседател Ванг Кишан, премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн , канадскиот премиер Џастин Трудо и стотина други државници и претставници на светското племство.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit