Лековита билка: Како ловоровиот лист влијае на здравјето?

20 ноември, 20220
589774_1_f

Ова се неговите предности

Ловоровиот лист може да ви помогне при разни болести, а делотворен е и за намалување на чувството на стрес.

Го подобрува варењето

Ги отстранува спазмите во желудникот и ја поттикнува циркулацијата на крвта, го стимулира варењето и е многу погодно ако цревата ви се мрзливи.

Ја ублажува болката

Најпознато е нанесувањето на ловоровото масло кое се користи за лечење на болки во ушите, а е ефикасно и против главоболка.

Доколку имате проблем со ревматизам, ловорот може да ви помогне, а болките во зглобовите може да се решат со облога од ловорово масло.

Помага за искашлување

Ловоровото масло има безброј придобивки. Можете да го втриете на лимфните жлезди и со тоа да го подигнете имунитетот, а при кашлање е корисно како привремено решение.

Го исфрла вишокот сол

Навечер една лажица ситно сечкани ловорови листови прелијте ги со 3 дл вода и варете во соодветен емајлиран сад не подолго од 5 минути. Добиената течност оставете ја преку ноќ, поделете ја на мали дози наутро и пијте ја во текот на денот. Доколку дојде до често мокрење, тоа е знак дека ловоровиот лист почнал да делува.

Против стрес

Одамна, научниците откриле дека ловорот ублажува неверојатна количина на стрес. Се што треба да направите е да запалите сув ловор во пепелник и да го оставите во просторијата 10 минути.

Вдишете длабоко и препуштете се на релаксирачкиот мирис.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber