ЛОСОС МАФИНИ! Вечера готова за ПОЛОВИНА ЧАС, но внимавајте – толку е вкусна што ВЕДНАШ ќе ги „смачкате“!

19 септември, 20220
Screenshot_14

Измешајте ги сите состојки одеднаш, поделете ја смесата во калапи и ставете да се пече. Најдобрите мафини „измати и истури“.

 

 

Доколку сакате вкусна вечера, која секако ќе остане за појадок, одлучете се за овие вкусни мафини со лосос.

 

За да ги направите ќе ви треба само половина час, но сигурни сме дека можете да ги „смачкате“ за помалку од минута:

 

СОСТОЈКИ:

  • 200 гр брашно
  • две лажички прашок за пециво
  • три поголеми јајца
  • 100 мл млеко
  • 100 мл маслиново масло
  • 200 гр чаден лосос
  • 100 гр пармезан сирење
  • сол, бибер

 

ПОДГОТОВКА:

Измешајте брашно, прашок за пециво и малку сол, па додадете ги изматените јајца, маслото, млекото, пармезанот и чадениот лосос исечкан на коцки. Сè убаво измешајте, па добиената смеса истурете ја во подмачкани калапи за мафини. Се пече во рерна на 180 степени 20-25 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit