Лошото време може да ни ја НАМАЛИ ЕНЕРГИЈАТА: Како ДОЖДОТ влијае на расположението и која е поврзаноста со депресијата?

23 септември, 20220
Glavobolja-2048x1365

Многу луѓе се чувствуваат депресивно кога врне и често велат дека се чувствуваат најдобро кога грее сонце.

Иако лошото време може да влијае на нашето расположение, не е докажано дека дождот може да предизвика депресија.

Депресијата е сериозно пореметување кое има свои симптоми и дијагноза, а не нешто што едноставно им се случува на луѓето, што значи дека дождливото време навистина не може да „нè фрли во депресија“. Тоа секако може да влијае на нашето расположение и не е невообичаено што тогаш изгледаме дека имаме помалку енергија. Постои нешто што се нарекува сезонско афективно растројство, но тоа им се случува на луѓето во текот на зимата.

Зошто тогаш еден обичен дожд може толку многу да влијае на нашето расположение дури и во текот на летото? Пред се, тука е недостатокот на сонце, што е неизбежно во таа ситуација. Знаеме дека сончевата светлина е неопходна за регулирање на нивото на серотонин, кој нашето тело подоцна го претвора во мелатонин за да можеме полесно да заспиеме. Затоа, недостатокот на сонце поради дождот може да влијае на нашиот циклус на спиење и замор.

Друга работа е што тогаш може да ни биде досадно, да се чувствуваме затворени во куќата и да не можеме да излеземе и да уживаме во сезоната. Тогаш ни се чини дека сме премногу уморни и дека ни недостасува сила за се, а многумина тоа го поврзуваат со изолацијата што се случи за време на пандемијата. Затоа секој момент на убаво време треба да го искористите за прошетка и уживање во свежиот воздух.

Кога дождот ќе прерасне во пороен дожд, некои луѓе може да доживеат непријатност поради климатските промени, бидејќи екстремните временски услови не потсетуваат дека овој свет се менува, дека просечните температури се поинакви од порано и дека ова е нешто на што не можеме да влијаеме.

Што можеме да направиме во врска со тоа? Ако дождот не е премногу силен и не грми, не е лошо да се прошетате за да ја расчистите главата и да покажете дека не е ништо страшно. Психолозите препорачуваат потоа лесно да вежбаме, за да немаме чувство дека не можеме да се движиме, по можност со омилената музика. Можете да читате и книга, но не на тешки теми, а исто така разговорот со семејството или пријателите може да ја донесе потребната енергија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit