ЛУБЕНИЦА на СТАПЧЕ! Слатко и освежувачко!

21 јуни, 20220
579968_sladoled5_f

Ова овошје не може да биде досадно, но може да почнеме да подготвуваме и малку поинакви лубеници – на стапче. Уживајте во раскошниот вкус…

Состојки:

три и пол чаши исчистена лубеница

пет и пол лажици шеќер

лажичка сок од лимон

половина чаша кокосово млеко

шест средни киви

една лажичка чоколадни трошки

Подготовка:

Во блендер ставете лубеница, две лажици шеќер и сок од лимон, измешајте, истурете во калапи за сладолед на стапче, па додајте ги чоколадните трошки и измешајте со чепкалка за заби. Ставете во замрзнувач да се излади и стегне. Во меѓувреме изматете го кокосовото млеко со лажица шеќер и прелијте ја замрзнатата лубеница. Вратете во замрзнувач да се излади и стегне. На крај измешајте го кивито со преостанатиот шеќер, истурете во калапите, ставете во замрзнувач да се стегне, па послужете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber