Маринада за пилешко со јогурт – Уживајте во поинаков вкус

18 септември, 20220
Screenshot_7

Пилешкото може да се подготви на неколку начини, а маринадата ви дава можност целосно да го промените неговиот вкус.

 

 

СОСТОЈКИ:

 

  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 чаша грчки јогурт
  • 1 лимон – исцеден сок и рендана кора
  • 1 лажица чили во прав
  • 2 лажички ким
  • 1 лажица лук во прав
  • ½ лажичка кари во прав
  • 1 лажичка сол
  • ½ лажичка свежо мелен црн пипер
  • 4 парчиња пилешко (батак и карабатак)

 

Подготовка:

 

Загрејте ја рерната на 250 степени. Покријте го плехот со алуминиумска фолија и испрскајте го со спреј против лепење. Во сад со средна големина измешајте маслиново масло, јогурт, сок и кора од лимон, чили во прав, ким, лук во прав, кари, сол и бибер. Сè добро измешајте.

 

Ставете го пилешкото на сад за печење и обилно покријте го секое парче со подготвената маринада. Ставете во рерна и печете додека не порумени, околу 35 минути. Послужете додека е топло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit