МИРИС КОЈ ОСТАНУВА НИЗ ЦЕЛИОТ ДЕН: Мали трикови со кои парфемот ќе ви трае подолго на кожата!

15 јануари, 20220
Parfemi

Сигурно познавате луѓе кои секогаш мирисаат совршено без разлика што прават. Можеби штотуку се вратиле од теретана, а мирисаат како штотуку излегле од туш. За среќа, постои едноставна формула со која можете да го постигнете тоа. Се разбира, редовната хигиена ја игра најважната улога, но постојат неколку трикови и совети кои ќе ви помогнат да го задржите мирисот на парфемот подолго на вашата кожа.

Нанесете парфем на пулсирачките места

Има функционална причина зошто го нанесуваме парфемот на пулсните точки (внатрешната страна на зглобовите и лактите, зад ушите, на вратот, задниот дел од колената): Кожата е најтенка на овие места, што значи дека е поблиску до вашата крв и топлина на телото. Како што мирисот се загрева, започнува процесот на арома.

„Сите твои пулсни точки се како мали радијатори. Топлината помага да се шири мирисот“, објасни Cat Chen, основач на брендот Skylar на чисти мириси за MindBodyGreen.

Не тријте ги зглобовите

Откако ќе го нанесете парфемот на вашите пулсни точки, може инстинктивно да ги триете зглобовите или лактите еден на друг за да го впиете мирисот. Но, експертите велат дека така неговите горни ноти ќе испарат порано.

Нанесете го парфемот веднаш по туширањето

Пареата помага да се отвори аромата на парфемот. „Кога ќе излезете од туш, вашата кожа и телесна температура се високи, а топлината помага да се шири мирисот. Покрај тоа, вашата кожа е чиста и без пот и вишок маснотии, што може да го ублажи мирисот. Порите ви се отворени, а вашата кожа е природно хидрирана од вода – а хидрираната кожа го задржува својот мирис“, вели експертот.

Секако, не ставајте парфем додека вашата кожа е влажна. Чен препорачува да се исушите, да нанесете хидратантна крема за да ја заробите целата хидратација, а потоа да испрскате малку парфем.

Хидрирајте се

Освен што за здравјето и варењето е исклучително важно да пиете доволно количество вода во текот на денот, на овој начин ја одржувате и хидратацијата на кожата, што значи дека парфемот ќе остане подолго на неа. Кога кожата е сува, таа има тенденција да го апсорбира и распрснува парфемот побрзо.

Комбинирање со други производи

Сигурно можете да го добиете посакуваниот парфем во форма на гел за туширање и млеко за тело. Освен што на овој начин можете да ја продолжите издржливоста на парфемите на телото, има и примери на парфеми кои ја имаат истата функција. Задолжително пробајте го т.н. ‘layering’ на парфеми, односно раслојување на парфемот со креми и парфем со цел што подолго да трае.

Прскајте парфем на облека

Кога користите парфемна вода, стручњаците ве советуваат да ја нанесете и на вашата облека, бидејќи ќе остане подолго на ткаенината. Имено, потта и природните масла се акумулираат на кожата во текот на денот и на тој начин го ‘гушат’ парфемот.

Проверете ги основните белешки

Основните ноти на парфемот траат подолго, како ванила, сандалово дрво и кедар. Сепак, цветните и горните ноти на цитрус исчезнуваат најбрзо. Ако имате цветен парфем, знајте дека можеби нема да трае толку долго како оној со потешки основни ноти.

Чен препорачува гурмански мириси кои вклучуваат „јастиви“ ноти како мед, ванила, чоколадо итн. бидејќи траат подолго.

Изберете го вашиот парфем внимателно

Секој парфем различно се развива на различна кожа, па затоа е неопходно да се проба. Идеално би било да имате тестер што ќе го применувате неколку дена и дури потоа ќе одлучите да го купите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber