Можете да му пријдете „од зад грб“: Не е ништо чудно што го нарекуваат овој водопад најубавиот во Словенија

23 јуни, 20220
62327980

Дека Словенија е секогаш совршена идеја, особено за љубителите на природата кои сакаат нешто „светско и наше“, потврдува и водопадот Перичник во нашето соседство. Се наоѓа на северозапад од Словенија, недалеку од границата со Австрија и Италија, и е одлична точка доколку сакате да поврзете патување на обиколка на Националниот парк Триглав и долината на реката Соча.

Веруваме дека после ова не се потребни дополнителни аргументи, но да ја запознаеме малку оваа убавица. Се наоѓа во регионот на Горењска Јесенице недалеку од реката Триглавска Бистрица. Се смета за еден од најубавите водопади во Словенија. Таканаречениот Доњи Перичник е висок околу 52 метри, а опкружен е со неколку видиковци и можете да му пристапите во неколку фази. Згора на тоа, можете да му пријдете „од позади“!

Но, да почнеме од почеток. Патеката што води до првиот дел не е напорна, но очекувајте да се искачите 100 метри во височина. Ќе ви бидат потребни околу 10 минути за да стигнете до таа точка. Овде можете да го набљудувате водопадот напред, но можете да тргнете по патеката што води до карпите зад водопадот. Сцената е спектакуларна бидејќи се чувствувате како да сте во просторија во која има водени завеси.

Патеката води подалеку од каде од страна може да се набљудува водопадот, а има и прекрасен поглед. За да се види повисокиот дел од водопадот, т.н Горњи Перичник, кој е висок 16 метри, оди по патеката која започнува од десниот брег на реката. Ќе ви требаат околу 20 минути за да стигнете до врвот, а таму ве чека прекрасен поглед на долината на реката.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber