Моќна и емотивна приказна стара повеќе од илјада години: Дали знаете зошто кралицата Елизабета носи исклучиво бисери?

6 септември, 20220
329653_profimedia0638231484_ff

Кралицата Елизабета Втора е специфична кога е во прашање модата, но и хуморот, а има многу интересни работи кога е во прашање изборот на нејзиниот костум, на пример или причината поради која секогаш носи светли бои, што е доста емотивно и тажно.

Кралицата има свои посебни ритуали кои мора да се почитуваат, а меѓу другото има и одредени облеки и додатоци кои се задолжителни при секое нејзино појавување.

<p>Britanska kraljevska porodica je uvek interesantna ljudima, a s obzirom na to da jedna kraljica vlada već 70 godina, ljudi žele da znaju razne detalje vezane za nekoga koga toliko dugo znaju.</p>

За сите овие години, ако го следите кралското семејство, сигурно сте забележале дека Елизабета Втора никогаш не се појавила без бисери. Ќе си помислите, таа е кралица, живее во замок, зошто да не носи бисери. Но, кралското семејство живее по правила и традиции, па бисерите немаат никаква врска со престижот.

Тоа е семејна традиција која датира стотици години наназад, пишува Историски забавник.

<p>Britanska kraljevska porodica je uvek interesantna ljudima, a s obzirom na to da jedna kraljica vlada već 70 godina, ljudi žele da znaju razne detalje vezane za nekoga koga toliko dugo znaju.</p>

– Бисерите се традиционален накит за кралиците во Британија повеќе од илјада години – никогаш немало кралица која не носела бисери. Порано важеа за ретки, убави, сјајни и колку повеќе ги носите – толку стануваат посјајни – објасни Лесли Филд, која ја напишала книгата „The Queen’s Jewels“.

Бисери носела и кралицата Викторија, прабаба на кралицата Елизабета Втора.

Kraljica Elizabeta II, Venčanica kraljice Elizabete, Venčanje kraljice Elizabete

– Таа на сите свои ќерки и внуки им подаруваше по еден бисер секоја година на нивниот роденден за да имаат доволно бисери за ѓердан до 18-годишна возраст – објасни Филд.

Оваа традиција ја продолжил таткото на Елизабета, Џорџ Шести, кога на кралицата и подарил платинест синџир за еден роденден, а потоа по два бисери за секој нареден.

Кралицата Елизабета Втора има богата колекција на накит, особено бисери со три до пет кругови, а највпечатливите обетки ги носеше во 1947 година на денот на венчавката, но и за погребот на принцот Филип во 2021 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit