Најважниот плоштад во Полска: Славното место кое некогаш носело морничаво име

17 август, 20220
62351810

Главниот плоштад на полскиот град Краков се наоѓа во самиот центар на градот, а датира од 13 век. Но, она што е уште поважно и што го прави посебен на целиот континент е фактот што е најголемиот средновековен плоштад во Европа. Зафаќа површина од речиси 4 хектари и е опкружена со историски градби и цркви.

Самиот плоштад е изграден по монголската инвазија во 13 век, а во тоа време Краков бил главен град на Полска, па затоа Главниот плоштад имал големо значење. Во средниот век, трговците се собирале овде на нивните патувања и разговарале за бизнис, пари и комбинации на пијалок во блиските гостилници. Да имавме шанса да бидеме тука во тоа време, ќе имавме материјал за неколкудневно пазарење. Од Краков се извезувале текстил и сол, а биле увезени многу егзотични зачини, свила, кожа и восок.

Значењето на овој прекрасен и простран плоштад, како и самиот Краков, почна да опаѓа со преселувањето на главниот град во Варшава на крајот на 16 век, но и со војните и поделбите на Полска кои следеа. Самиот плоштад беше сведок на тажната страна на полската историја кога нацистичка Германија ја окупираше земјата и кога нацистичките власти го преименуваа овој плоштад Плоштад Адолф Хитлер.

Денеска овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен плоштад со добра покриеност. Тој е полн со музеи, кафулиња, клубови, пабови, продавници за сувенири и хотели кои го опкружуваат, а животот никогаш не запира тука.

Правдата донекаде е задоволена: Краков е популарна туристичка дестинација, на главниот плоштад му е отстрането злобното име и е ставен на листата на светско наследство на УНЕСКО, а т.н. Проектот за јавни простори (ППС) го прогласи главниот плоштад за најдобро јавно место во Европа поради неговиот уличен живот, кој не го изгубил својот дух и шарм дури и по толку многу векови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit