Најдоброто од двата света: Италијанскиот град на езеро, потполно опкружен со – Швајцарија

16 август, 20220
62358849

Campione d’Italia се наоѓа на самиот југ на Швајцарија, мал град чие име веќе е доволно поврзано со блиски врски со Италија. А како да не, кога од него е на само дваесетина километри.

Тоа е италијанска ексклава во швајцарскиот кантон Тичино. Campione d’Italia се наоѓа на езерото Лугано, опкружено со зелените ридови на Швајцарија. Овој пресврт се случил во 18 век кога Тичино одлучил да стане дел од Швајцарската конфедерација, додека жителите на Кампионе решиле да останат дел од Италија.

Поради ова, овде може се да биде малку збунувачки, особено кога ќе ви пријде италијанската полиција со автомобили со швајцарски регистрации или кога ќе слушнете за историската сцена наречена „Brexit al contrairo“ (обратна Брегзит) во која Кампионе повторно се врати на италијанската економија и на Европската унија по доживеаниот банкрот.

https://i.wpimg.pl/O/644x425/i.wp.pl/a/f/jpeg/36305/campione_ditalia1500_elesi_shutterstock.jpeg

Но, жителите се навикнати да ги гледаат како необични. На крајот на краиштата, тие се сеќаваат на деновите кога не добиваа италијански лиценци за продажба на тутун, па мораа да одат пеш до Швајцарија за да купат кутија цигари. И тоа по швајцарски цени (уф…).

Доколку го посетите овој шармантен град, има неколку точки кои не треба да ги пропуштите. Првото е, се разбира, очигледно. Станува збор за езерото Лугано, кое не можете да го пропуштите и кое е главната атракција на градот со романтичните крајбрежни шеталишта. Доколку сте во можност, не пропуштајте ја можноста да запловите по езерото бидејќи има многу опции за релаксирачко возење или панорамски поглед на градот од водата.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2e/Casin%C3%B2_di_Campione%2C_day.jpg/1200px-Casin%C3%B2_di_Campione%2C_day.jpg

Постои и т.н Galleria Civica, поранешна стара црква која е претворена во галерија и еден вид мал уметнички музеј. Слично се случило и со црквата La chiesa Parrocchiale, која иако сè уште ја служи својата намена, служи и како споменик на модерната религиозна уметност и прекрасни примероци на сликање на стакло.

Опуштениот и уреден град ќе биде совршена дестинација за одмор за оние кои сакаат швајцарски стандард измешан со медитеранска атмосфера под палмите. Не беше без причина што патниците во викторијанската ера сè уште го нарекуваа „Парадизо“…

https://www.comune.campione-d-italia.co.it/files/images/gallery/panorami/Vista-da-lago.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit