Најздодевниот град во светот: Местото во кое луѓето доаѓаат заради прекрасната природа, килтовите и алпаките

29 ноември, 20220
62429903-boring

Американската држава Орегон е дом на Кратерското езеро, кое со своите 597 метри е најдлабокото во САД, како и едно од најдлабоките во светот. Исто така, таа земја е дом на реката Д, долга само 36 метри, најмалиот парк на светот и може да се пофали дека прва во САД ја легализирала состојката со халуциногени, таканаречените „магични печурки “ – псилобицин. Плус, Орегон е дом на град кој често се смета за најздодевен во светот. Името „Boring“ кое лесно се памети му го должи на Вилијам Харисон Боринг, војник на Унијата во американската граѓанска војна, чие семејство изградило фарма во областа во 1856 година.

Но, Boring, сместен во подножјето на планинскиот венец Каскада на околу 20 километри од Портланд, нуди доволно интересни работи за да ви го задржи вниманието барем неколку часа. Поради своето име, Боринг е официјално пријателски град на шкотскиот Dull (исто така се преведува „здодевен“), а на 9 август традиционално се одржува прослава во чест на двата града. Шкотските гајди и килтови потоа го преплавуваат Боринг.

Американскиот град со неласкаво име на туристите им нуди престој во прекрасна природа, како и дружење со алпаките на фармите. Во лето, Боринг традиционално е домаќин на Готски фестивал на реката, кога учесниците во црни костими за капење пловат по реката Клакамас на даски, сплавови и чамци на надувување. Со плови во форма на црни лебеди, ковчези и разни чуда, речната поворка е навистина необична глетка.

Не толку здодевниот бар и скара е едно од најпопуларните места во градот, каде по тако со бакалар, останувате на билијард или пикадо, а оние кои претпочитаат да пешачат можат да му се восхитуваат на прекрасниот поглед од блиската планина Худ или да одат на велосипедската патека до Портланд.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş