Најубавата елка на светот е украсена со 50 илјади сијалички и 3 милиони Сваровски кристали!

3 декември, 20220
o_27142083_1280

На првата среда по американскиот национален празник Денот на благодарноста, од 1933 година традиционално се палат светилките на елката пред Рокфелер центарот во Њујорк.

Многумина ја сметаат за најубавата елка на светот, а оваа година норвешкиот бор го избра лично Ерик Паузе, главниот градинар на комплексот кој се состои од дури деветнаесет ката и зафаќа површина од речиси девет хектари, помеѓу 48-та и 51-вата улица во Менхетен.

image

Изградбата на комплексот започна во 1930 година по налог на тогаш најбогатото семејство во светот, а во 1987 година Центарот Рокфелер беше вклучен во списокот на национални знаменитости на САД.

image

Борот е висок 25 метри, купен е во Квинсбери и се смета за една од најголемите божиќни атракции во американската метропола и омилено место за селфи на жителите на градот и неговите посетители.

image

Украсена е со дури 50.000 светилки, поврзани со жица во должина од осум километри. Нејзиниот врв е украсен со ѕвезда направена од три милиони кристали Сваровски, кои тежат вкупно 450 килограми, а нејзината цена се проценува на еден и пол милион долари.

Главните ѕвезди на овогодинешното осветлување на светилките беа кантавторката Кетрин Мекфи и нејзиниот сопруг, легендарниот канадски музичар Дејвид Фостер, добитник на 16 Греми награди.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş