НЕКА УЛИЦАТА СТАНЕ ВАША МОДНА ПИСТА: Седум трикови за грациозно одење на штикли

21 септември, 20220
Street-style-0633929019

Сите добро знаеме дека жената која зрачи со самодоверба додека оди во високи потпетици нема кој да не се сврти по неа. Сепак, одењето по штикли може да биде многу напорна работа, особено за девојките кои се навикнати да носат рамни чевли.

За среќа, постојат трикови кои ќе ви го олеснат времето во штиклите, како и одењето во нив. Во продолжение ги претставуваме:

1. Потпрете се прво на петицата, а потоа на прстите

Додека одите по штикли, внимавајте прво да стапнете на петицата, а потоа и на прстите. Не обидувајте се да одите по средината на чевелот, бидејќи така ќе изгледате несмасно.

2. Направете мали чекори

Одењето по штикли ќе ве принуди да направите помал чекор, па ќе треба да го зголемите бројот на (мали) чекори за да го поминете истото растојание. Не препорачуваме да правите мали чекори, но не обидувајте се да правите долги чекори како што обично правите.

3. Не брзајте

Обидите за брзо одење во потпетици секогаш изгледаат чудно. Помеѓу пократките чекори и нарушената рамнотежа, најдобро е да не претерате ниту со брзањето. На крајот на краиштата, побавното одење изгледа посигурно.

 Hodanje u štiklama

4. Замислете дека одите по права линија

Кога сакате да нацртате права линија, ќе добиете подобри резултати ако внимавате на крајната точка додека цртате, наместо да гледате во молив што се движи. Слично на тоа, кога одите во потпетици, ќе одите пограциозно ако гледате кон целта и замислите права линија што оди кон дестинацијата, наместо да гледате надолу во вашите потпетици.

5. Истегнете ја ногата пред ногата додека одите

Додека одите на високи потпетици, стапалото треба да оди пред другото, така што внатрешните бедра малку се допираат. Ова ќе го направи вашето одење поелегантно.

6. Држете се правилно

Опуштете го вратот и кренете ја главата во насока на одење. Ќе изгледате посамоуверено, а вашето тело полесно ќе најде рамнотежа и ќе одржува правилно држење на телото.

7. Погрижете се чевелот да ви стои

Ако некој чевел не ви стои добро, тешко ќе шетате во него, а ако е со потпетица, ќе биде невозможна мисија. Ако вашите потпетици се преголеми, користете влошки за чевли за подобро да се вклопат. А ако се премали за вас, размислете да ги однесете кај чевлар да ги прошири.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit