Необичните шармови на Ориентот: Пет интересни факти кои треба да ги знаете пред да патувате во земја на Блискиот Исток

30 јуни, 20220
62332694-lut

1. Турското верување кое ги создало најубавите куќички за птици

Верувањето дека птиците носат среќа резултирало со изградба на куќи за гулаби, врапчиња и други птици кои живеат во нив и одгледуваат потомство. На ова се надоврзува верувањето дека кој ќе изгради куќа за птици прави добро дело кое нема да биде заборавено на денот кога ќе дојде „конечниот суд“.

Затоа, следниот пат кога ќе бидете во Турција, погледнете ги фасадите и ќе видите куќички за птици во форма на вистински мали отомански палати. Денес, многу куќички за птици имаат повеќе ката, некои имаат балкони и сите се украсени со бројни орнаменти и детали. Секако, приоритет е птиците да се чувствуваат безбедно во нив, а повеќето од нив се изградени дури и на сончевата страна.

Brojne kućice za ptice imaju više katova, neke imaju i balkone

2. Пустина во која можете да се збогатите ако го совладате песокот кој се загрева до 70 степени

Вистински пример дека дури и пустошот може да биде посебен и препознатлив е иранската пустина Лут или Дашт-е Лут. Лут означува пустелија и празнина, а дашт плато. Се наоѓа во источниот дел на Иран и се смета за 34-та по големина пустина во светот.

Она што го прави посебна е фактот што УНЕСКО го вклучи на листата на светско наследство, а е едно од најтоплите места во светот. Некои, додека мислат на сателитите на НАСА, ќе речат – дури и најтоплото. Имено, температурата на нејзиниот песок достигнала дури 70 степени! Тоа навистина го направи најтоплото место на Земјата во 2005 година. Пустината Лут би можела да им донесе некои „шепоти“ на оние кои се осмелуваат да ја истражат. Се проценува дека има големи шанси во него да најдете метеорити. Ако ништо друго, ќе најдете остатоци од стари градови и ќе можете да заработите на нереални фотографии од месечината над хоризонтот.

Iranska pustinja Lut ili Dasht-e Lut

3. Клима уредите ги ладат улиците поради високите температури

Доха е еден од најчистите, најбезбедните, но и најтоплите градови во светот. Поради неподносливите температури, кои во лето се искачуваат и до 50 ° C, освен со садење дрвца, топлината се обидоа да ја ублажат и со бојадисување на улиците. Администрацијата на главниот град на Катар започна пилот-проект за борба против екстремните горештини и обои една од улиците во сина боја, но се чини дека и тоа не е доволно кога влажноста се зголемува и телото повеќе не може да се ослободи од топлината со потење. За Мундијалот се подготвува и некогашното парче пустина, за кое на стадионот поставија климатизери, а посетителите ќе ги разладува вештачки ветар по улиците, покрај тротоарите.

U Dohi se ljeti temperature penju penju i do 50 °C

4. Божествено кафе

Ако сте љубител на црниот пијалок, тогаш одлична идеја е да дојдете во Оман. Каде и да седнете, ќе ви понудат традиционално оманско кафе, а како прилог дефинитивно ќе добиете урми. Кафето се служи во слатка мала шолја наречена фенџан и се истура од украсено тенџере познато како далах. Сега, зошто вкусот е посебен? Бидејќи овде во кафето додаваат зачини како шафран, кардамон, а понекогаш и каранфилче и цимет.

Tradicionalna omanska kava

5. Мезето на Блискиот Исток

Послужете со блискоисточните гастрономски омилени јадења: ќофтиња од тибе, намаз од хумус и паштета од модар патлиџан. Блискоисточната меза е задоволство за непцето на љубителите на препознатливи комбинации и зачини. Љубителите на месни закуски ќе уживаат во тибе. Станува збор за ќофтиња од булгур полнети со мелено јагнешко или говедско месо и богато зачинети со ким и кари во прав. Тибе се јаде низ целиот Блиски Исток, а особено во Сирија, каде што се смета за национално јадење. Доколку се најдете на Блискиот Исток, ќе ви бидат понудени парчиња сирење, но и кисели парчиња разновиден зеленчук.

Невозможно е да се замисли блискоисточното мезе без хумус. Овој популарен намаз од наут, паста од сусам (тахини), лук, маслиново масло и лимон е мамка за многу љубители на фини грицки, а најчесто се служи со лебни пити и парчиња сиров зеленчук. Заедно со питите ќе ви се допадне и фин намаз од модар патлиџан – бабагануш.

Bliskoistočna meza

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit