Не е доцна за промени: Седум сигурни сигнали дека сте несигурни во врската и го „гушите“ партнерот

20 ноември, 20220
Ljubavni-par1 (3)

Понекогаш со најдобри намери правиме големи грешки.

Кога сте спремни да направите се за да ја спасите врската, тоа отвора простор за многу грешки.

Затоа, некои ваши постапки ќе бидат јасен доказ за вашата несигурност и само ќе предизвикаат контра-ефект.

Седум знаци на несигурност во врската:

1. Однапред го ослободувате распоредот

Бидејќи очекувате вашиот партнер да биде достапен во одреден ден или време, го расчистувате вашиот распоред однапред, без однапред направени планови. Иако ова може да изгледа добро, бидејќи на крајот од денот одвојувате време за некого, тоа е навистина проблем затоа што веројатно ги запоставувате вашите сопствени потреби, пријатели/семејство и хоби.

Најдете време еден за друг преку договор, а не затоа што копнеете за вниманието на партнерот.

2. Претерано анализирате се што вели или прави вашиот партнер

Бидејќи стравот прави да се чувствуваме непријатно, како да сме надвор од контрола, понекогаш се мачиме да ја вратиме контролата анализирајќи го секој потег на нашиот партнер, верувајќи дека ако го разбереме, можеме да го промениме.

За жал, прекумерната анализа обично нè наведува да кажуваме и правиме работи што изгледаат многу несигурни, бидејќи толку многу мислиме на сето тоа.

3. Другите луѓе со кои вашиот партнер поминува време ги гледате како конкуренција

Дали чувствувате голема љубомора? Се лутите што момчето поминало еден час на телефон со брат му? Или дека вашата девојка ручала со другарките на работа?

Излегување од колосек поради фактот што поминуваат време со други луѓе е знак дека станувате премногу приврзани. Голема грешка е да се препуштите на тие чувства, а потоа да му отежнете на партнерот да има живот надвор од вашата врска.

Тоа само прави да изгледате (и да се чувствувате) непривлечно и како да ги контролирате.

4. Вашиот партнер всушност вели дека му треба повеќе време за себе

Ако вашиот партнер навистина бара од вас да се повлечете, тогаш отстапете.

За секоја врска да напредува, и на двајцата им треба шанса да се одморат еден од друг. Не можете да натерате некој да ве сака повеќе со тоа што ќе го натерате да го поминува секој момент со вас. Оставете ја врската малку да дише.

5. Го опсипувате партнерот со подароци и пофалби

Бидејќи се чувствувате надвор од рамнотежа, примамливо е да прекомпензирате со тоа што ќе се обидете да му дадете сè на партнерот, во обид да му покажете колку се грижите за него и за врската (а потоа се надевате дека ќе ви возвратат).

Кога вашиот партнер ќе се оддалечи, можеби се чувствува како вистински потег да сакате да сте поблиски, но ова е всушност грешка.

6. Кога тие не ви возвраќаат, чувствувате огорченост

Ако сте искрени со себе, би признале дека давате за да добиете нешто за возврат, било да се тоа подароци, пофалби или едноставно нивното внимание и наклонетост. Ваквото условно давање не е добро за вас (а тоа веќе го знаете), но често го правиме несвесно.

Тестот дали давате автентично (и во вистинска количина) е прашањето: Дали во вашата врска има избалансирано давање и земање или се чувствувате како да давате сè? Ако е второто, веројатно давате за да добиете, поради страв или неизвесност за иднината на врската.

7. Се обидувате да ги турнете на поголема посветеност отколку што се подготвени

Кога се чувствуваме несигурни и се грижиме дека некој се оддалечува од нас, често се обидуваме да го притиснеме да нè уверат дека никогаш нема да не напуштат. Но, ова несигурно однесување и став само ги тера да сакаат да не напуштат.

Сите ние се чувствуваме несигурни од време на време. Тајната е да се соочиме со тие чувства и да се справиме со нив на здрав начин, за да избегнеме саботирање на нашите односи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş