Оваа серија го држи третото место на топ листата 50 најдобри серии досега – задолжителна за секој филмаџија!

21 септември, 20220
1795936

Култната американска историско-драмска серија „Mad Men“ ја оправдува огромната репутација што ја ужива меѓу професионалците, критичарите и публиката со секое повторено гледање.

Американската историско-драмска серија Mad Men е, без никакво сомневање, една од најдобрите драмски серии воопшто, па не е чудно што во петнаесетте години што поминаа од емитувањето на првата епизода, стана безвременска телевизиска класика – онаа чиј квалитет беше препознаен од професијата, критичарите и публиката.

IMDb, или Интернет база на податоци за филмови, е најпопуларната и највлијателната – како што кажува нејзиното име – онлајн дигитална база на податоци за филмови и телевизиски серии (но и видео игри, видеа итн.) каде што можете да најдете куп интересни и корисни информации поврзани со аудиовизуелната култура. Една од неговите најшармантни карактеристики секако е претставена со различни листи (на пр. листа на топ 250 најдобри филмови досега, топ 100 најлоши филмови досега…), вклучувајќи ја и онаа што ги содржи првите 50 телевизиски серии во однос на просечниот број на номинации/ освоени награди по сезона.

На предметната листа, Mad Men, со вкупно 16 Еми и 5 Златни глoбуси и многу, многу номинации, како и екстремно високиот просечен рејтинг од 8,7/10 (повеќе од 230 илјади гласови!) зеде ништо помалку од трето место – пред сериите како On the Way Down, Modern Family, United Brothers и слични.

Со својата инспирирана режија и врвна актерска екипа, забележителен стремеж за автентичност и изразено чувство за прикажување на радикалните промени што се случија за време на една од клучните транзициски децении (се разбира, 1960-тите) во американскиот живот, Mad Men претставуваат една од најуспешните изданоци на т.н второто златно доба на телевизијата – онаа што не ја губи својата сила и креативност во текот на сите седум сезони.

Со други зборови, подемите и падовите на харизматичниот и (анти)херојски Дон Дрејпер, мистериозниот маркетиншки волшебник од авенијата Медисон, се речиси „задолжително читање“ за секој филмаџија што се почитува!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit