Ова мора да го направите кога ќе пиете кафе: Доктор открива која состојка е КЛУЧНА за здравјето!

20 септември, 20220
36157_shutterstock-287281955_f

Професорот Воја претходно објасни дали треба да се додаде млеко во кафето, а сега објасни како да се балансира голема количина на кофеин за функциите на телото да останат недопрени.

„Водата е течност која се наоѓа во нашиот систем, крвта, лимфата, церебралната и окуларната течност. Неопходна е да функционираме нормално, таа е од примарна важност. Ако чувствувавме жед, веќе бевме малку дехидрирани, мозокот ни го дава тоа сигнал“, рече тој.

Ако пиеме многу кафе, дали сме внеле и вода преку него? Дали треба да пиеме чаша вода со кафе, која обично ја добиваме во кафуле?

„Треба да биде пола-пола, колку што има кафе, да пиете и вода. Ако пиеме шолја од 350 милилитри, да земеме со неа толку вода. Ќе создадеме добар баланс за циркулација, а ќе имаме стимулација на кофеин. Покрај тоа, наутро можете да пиете чоколадо или банана“, рече тој.

Кофеинот ќе ја „избрка“ течноста од нашето тело, бидејќи е диуретик, па затоа е важно да го надоместиме со вода, која ќе ја пиеме со кафе. Вкупната количина на течност во телото мора да се одржува.

„Да додадеме малку вода, особено ако храната има повеќе сол и во овој момент јадеме токму таква храна. Ќе имаме вишок натриум во крвта, мора малку да го разредиме со вода“, рече тој.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit