Омилениот десерт на нашите баби: Брз и сочен колач со чоколада и џем

5 август, 20220
Kolac

Доколку сакате да направите нешто слатко, но не сакате да поминувате многу време во кујната на овие високи температури, имаме одличен предлог за вас.

Тортата со чоколадо и џем се подготвува брзо, а вкусот е феноменален.

Ниту почетниците нема да имаат проблем, бидејќи подготовката е многу едноставна.

Проверете и уверете се самите!

Состојки:

3 јајца
3 лажици шеќер
10 гр ванилин шеќер
100 гр стопено чоколадо
100 мл масло
100 гр брашно
1 лажичка прашок за пециво
рендана кора од лимон
5 лажици џем (по избор)

За облогата:

4 лажици џем
100 гр чоколадо
2 лажици масло
2 лажици млеко

Подготовка:

Јајцата се матат со шеќер и ванила. Додадете џем, масло, чоколадо, брашно, прашок за пециво и кора од лимон. Соединете и истурете во тавче.

Се пече на 200 степени околу 20 минути. Оставете малку да се излади, околу 10 минути, па премачкајте со џем, а потоа прелијте го со чоколадото кое сте го стопиле со маслото и млекото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *